Ha odafigyelünk mit eszünk, spirituálisan is sokat nyerünk
2023-12-19  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Már a jógik felismerték az összefüggést, miszerint a helyes táplálkozás testi és lelki egészségünk mellett a szellemi fejlődésünknek is az egyik alapvető tényezője.

A hindu szent iratok és a jóga-szövegek aszerint osztják be az ételeket, hogy mit kellene ennünk – és mit nem kellene. Ez a kategorizálás a három gúna koncepcióján alapul. (A gúnák körülbelül minőségi sajátosságot jelentenek.) A három gúna a következő:

– tamasz: a nehézség, sötétség, mozdulatlanság, tompultság, tehetetlenség, tudatlanság sajátossága;

– radzsasz: a mozgás, erőkifejtés, lendület, nyughatatlanság, szenvedélyesség sajátossága;

– szattva: az egyensúly, kiegyenlítés, a rend, tisztaság, világosság, nyugalom, könnyűség, jóság sajátossága.

Az ételeket a három gúna alapján sorolják be. Eszerint a tamasztikus ételek a húsok, a halak, a tojás, az alkohol, a konzervált és feldolgozott ételek. Ezek tunyává, hosszú távon letargikussá tesznek. A radzsasztikus ételek, mint a feketekávé, finomított cukor, csokoládé vagy a túl fűszeres ételek, nyugtalanságot, agressziót keltenek. A szattvikus ételek, a zöldségfélék, gyümölcsök, ga­bo­namagvak, tejtermékek fogyasztása kiegyensúlyozott és harmonikus állapothoz vezet mind testileg, mind az elme szempontjából.

Már a magyarázat alapján látható, hogy a tiszta (szattvikus) ételeket érdemes elsősorban fogyasztani. Ezek növelik a vitalitást, energiát, életerőt, egészséget és örömet adnak, ráadásul jóízűek, táplálóak és könnyen emészthetők. Ezek az ételek tisztává, nyugodttá teszik az elmét és erősítik bennünk a kiegyensúlyozott, higgadt, békés tendenciákat. A tiszta ételek növelik az energiát, az erőt és a teherbíró képességet, és segítenek úrrá lenni a fáradtságon még azoknak is, akik nehéz vagy nagy figyelmet igénylő munkát végeznek. Ugyanakkor az ételnek olyan frissnek és természetesnek kell lennie, amennyire csak lehetséges. Legjobb, ha bio, azaz mentes minden vegyszertől. Az éte­leket elkészíteni és elfogyasztani is olyan természetes formában kellene, amennyire csak lehetséges: nyersen (amit lehet), esetleg párolva vagy rövid ideig hőkezelve.

Ételek és kultúrák

Egyes ételek és italok különleges tulajdonságokkal bírnak a különböző kultúrákban, vallásokban, illetve ezoterikus jelentésük is lehet.

A bornak sok vallásban fontos szerep jut. A keresztényeknél a vörösbor spirituális szimbólum, ugyanis a szent áldozásnál Jézus vérét testesíti meg. A zsidó vallás is rituálékhoz használja. A szombat köszöntésekor áldást mondanak a borra, mielőtt mindenki iszik belőle. Szédereste négy pohár bort hajtanak fel, egy pohárral pedig Éliás próféta számára tesznek félre. A hindu vallásban a bort felajánlhatják isteneiknek, de használhatják rituális gyógyításra is. A bor és egyéb erjesztett italok az ősi hindu gyógyító rendszerben, az ajurvédában fontos szerepet kapnak.

A japán sintoizmusban kitüntetett szerep jut az alkoholos italoknak. A szakét (rizspálinka) szent italként tartják számon, amely az istenek itala. A szaké istene egyúttal a rizs és a betakarítás istene is. A szakét a sintó szentélyekben felajánlják az isteneknek, de az ital része a különböző rituáléknak is. A Tonami fesztiválon például szakét adnak a pontyoknak, hogy kiűzzék a gonosz szellemeket a vizekből.

A törzsi vallások sámánjai is kultiválják az alkoholt. Ők az emberi és a szellemi világ közvetítőiként szolgálnak, de gyógyítanak, jövendölnek is, sőt az elemeket is befolyásolják. A szertartásokon alkoholt és más hallucinogéneket használnak, hogy gyorsan transzba essenek.

Gyógyszer Tokajból

A tokaji borról kevesen tudják, hogy egykoron a tokaji aszú is konkrétan gyógyszerként volt nyilvántartva. Még az 1909-ben megjelent III. Magyar Gyógyszerkönyv a gyógyszeres borok között említi a „Vinum Tokajense”-t, vagyis a „Tokaji aszúbort”. Nem volt alaptalan a besorolás: a tokaji aszúban az egészségre bizonyítottan pozitív hatással rendelkező vegyületek találhatók, köztük még penicillin is.

Tea és meditálás

Jobban fog sikerülni a meditálás is, ha előtte elfogyasztunk egy csésze szálas zöld teából főzött italt. A tea ugyanis több szempontból is elősegíti azt, hogy a megfelelő állapotba kerüljünk szellemileg, lelkileg, és megfelelően tudjunk koncentrálni. Legelőször is meggátolja, hogy elaludjunk meditálás közben. A teában lévő koffein segít ugyanis ébren lenni anélkül, hogy nyugtalanságot okozna. A teában lévő L-teanin viszont hozzájárul a megfelelően relaxált állapot eléréséhez. Ez az aminosav az agyhullámok aktivitását is támogatja. A teában lévő katekinek pedig nyugtatnak, javítják a hangulatot.

Persze az sem mindegy, hogy milyen módon fogyasztjuk a teát. Legfontosabb az időzítés. Legalább 30 perccel a meditálás kezdete előtt meg kell inni, hogy legyen ideje a koffeinnek kifejtenie hatását. És a teát nemcsak lehörpintjük. A teafőzet kitöltése után minden érzékszervvel a teára kell koncentrálni. Meg kell figyelni a csésze alakját, a tea hőmérsékletét, textúráját, színét. Amikor a teáscsészét a szánkhoz emeljük, tudatosan szívjuk be a főzet illatát, érezzük a tea finom, felszálló páráját, igyekezzünk minél több érzékszervünket bevonni, amikor lassan kortyolgatjuk. Érezzük, ahogy a tea átmelegíti a testet. Ne hagyjuk gondolatainkat teaivás közben elkalandozni.