Gyógytornász vagy fizioterapeuta: vannak különbségek?
Talán kevesen tudják, de a fizioterápia egy összefoglaló név és ez alá tartozik a gyógytorna és a fizikoterápia is. A fizioterápia tulajdonképpen a természetes gyógymódok gyűjtő neve. A fizikai energiákkal a gyógytorna gyógyít, míg a kémiai energiákkal a fizikoterápia.
Mit tudhatunk a gyógytornáról?
Ez talán az egyik legismertebb kezelés, amely konzervatív úton gyógyít és tökéletesen alkalmas a műtétek utáni felépüléshez. Nagyon sok sérülést, elváltozást tudunk kezelni és gyógyítani a segítségével, de csak akkor, ha kitartóak vagyunk. A www.gyogytornaszom.hu weboldalon ennek a jelentőségét is kiemelik.
A gyógytornász szakemberek folyamatosan képzik magukat annak érdekében, hogy mindig a legújabb technikákat tudják alkalmazni a kezelések során. A komplex terápiák alatt többféle technikát is alkalmazhatnak.
Milyen technikákkal találkozhatunk?
A lágyrész technika egy modern eljárásnak számít, amelyet a profi gyógytornászok alkalmaznak.
A fascia terápia, azaz az FDM kezelés fájdalomcsillapító hatása miatt olyan népszerű a páciensek körében is. A fascia behálózza a testünket és erre a kötőszövetre összpontosítanak a terapeuták. Emellett a kötőszövet beszűkülésre is jótékony hatással van. A kezelés során a szakember alaposan felméri a páciensek fájdalmát és annak jellegét, így minden fontos információ birtokában lesz, hogy a leghatásosabb kezelést biztosítsa.
A manuálterápia egy olyan speciális technika, amelyet kézzel végeznek és a mozgató szervrendszer működészavarait lokalizálják. A kezelés során kézi fogásokkal csillapítják a fájdalmat, de emellett mobilizálják az ízületeket, így az izommerevséget is meg tudják szüntetni.
A trigger pont kezelés a csomókra van jó hatással, amelyek a kötőszövetben alakulnak ki. A páciensek ezeket a csomókat nem veszik észre, de kézzel igen jól kitapinthatók. A befeszült izmokat feloldják és a csomókat megszüntetik.
A fizioterápia foglalkozik a köpölyözéssel, amely a nem manuális technikái közé tartozik. A kezelésen harang formájú eszközök segítségével vákuumot képeznek, amely tulajdonképpen egyfajta masszázst takar. A kis harangokat mindig a kezelendő területre helyezik fel. Az eszköz ellazítja a szöveteket és segíti az összetapadások vagy a letapadások feloldását.
A szegmentális stabilizáció derék-, nyak- és hátfájdalom esetén hatásos módszer. A gyakorlatok során a mélyebben lévő izmokat dolgozzák meg. A nagy ismétlésszámú gyakorlatsort a szakemberek határozzák meg. A technika tökéletesen alkalmas arra, hogy a későbbiekben túlterhelés esetén ne érezzünk fájdalmat.
A Kinesio tapeing technika a tehermentesítésben tud segíteni, emellett pedig a fájdalmak csökkentésére is használják. A mechanikus módszer szervezetünk öngyógyító folyamatait támogatja és jótékonyan hat a nyirokkeringésre. A kezelés során egy speciális tapaszt helyeznek el a fájdalmas területen.
Balesetek után, sportolás közben bekövetkező sérülésekor és még számtalan más helyzetben segíthet a gyógytorna. Legyünk türelmesek és mindig kövessük a szakemberek utasításait, hogy minél előbb felépüljünk.