Az Úszás Hatása A Szervezetünkre
2023-07-25  /  Szerző:   /   Egyéb, Rúzs

Az úszás hatásai nagyon színes spektrumon mozognak: ez az a sport, ami az egész testet megmozgatja, így pozitív élettani befolyása nagyon sok területen megmutatkozik.

A jó úszóképesség már gyermekkorban felfedezhető. Bár sokan úgy tartják, egészen fiatal korban könnyebben elsajátítható a sport, szerencsére ez nem zárja ki azt, hogy felnőttként is megtanulhassunk úszni. Ennek a sportnak az elkezdése nem köthető nemhez, korhoz vagy edzettségi szinthez!

Az úszás hatásai: mi történik a testünkkel úszás közben?

Az úszás szinte minden izmot megmozgat, ráadásul egy olyan sportág, mely légzésszabályozásra kényszeríti testünket. A vízbe merülés, tempózás, kiemelkedés nemcsak a légzőszervet veszi igénybe, hanem a testünk minden egyes részét.

A kerékpározással ellentétben pl., ahol kizárólag az alsó testfelünket dolgoztatjuk meg, az úszás közben az alsó és a felső testfél is egyaránt intenzív terhelésnek van alávetve.

Hát- és a hasizom

Az úszás során úgynevezett dinamikus terhelésről beszélhetünk. Ahhoz ugyanis, hogy ne süllyedjünk el a vízbe, a tartóizmok megfelelő, intenzív munkájára van szükség.

Úszás hátizom

A gyorsúszásnál a vízfelszínen való fennmaradás és az előrejutás érdekében erőteljes karcsapásokat kell végeznünk. A törzsünknek mindeközben egyenesnek kell maradnia – mint egy megfeszített húr-, s ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, nemcsak a hasizmainkat kell megfeszíteni, de a comb-, a hát és a csípő izmokat is.

Az úszás élettani hatásairól

Az úszás az állóképességi sportok csoportjába tartozik. Állóképességi sportoknak hívjuk azokat a mozgásformákat, amelyeket ahhoz, hogy huzamosabb ideig végezhessünk (akár órákon keresztül is), folyamatos fizikai és szellemi erő és teljesítmény fenntartása szükségeltetik. Ilyen még például a futás, a kerékpározás, a kajak-kenu vagy a gyorskorcsolya.

Az úszás hatásai a szervezet egészén tetten érhetők: jótékonyan befolyásolja a légzőrendszer működését, aminek következtében a sejtek oxigénellátása is javul.

Az úszás egy teljesen új légzéstechnika elsajátítására sarkallja a sportembereket. Ez annak köszönhető, hogy úszás közben nem akkor veszünk levegőt, amikor mi szeretnénk: értelemszerűen amíg a víz alatt tartózkodunk, a levegővétel kivitelezhetetlen, azáltal pedig, hogy benn tartjuk a levegőt, fejlesztjük a tüdőizmokat.

Légzéstechnika úszás közben

A rendszeres úszás a szív- és érrendszer működését is pozitívan befolyásolja, ezen kívül az anyagcserére is kedvező hatással van.

Az úszás hatásai a szellemi teljesítményünk és a kedélyállapotunk kapcsán is megmutatkoznak. Fokozza a szellemi teljesítményt is fokozza – a magyar úszók és vízilabdázók között például számos diplomás sportember van.

Az úszás hatásai ezen kívül a stresszoldásban is megmutatkoznak. A mozdulatsorokhoz komoly koncentráció kell – az elme pedig ebben a repetitív állapotban könnyebben ellazul, így magunk mögött hagyhatjuk a frusztráló gondolatokat, problémáinkat.

Mivel sportolás közben endorfin szabadul fel, a medencéből kiszállva, bár fáradtnak, de annál ellazultabbnak, boldogabbnak fogjuk magunkat érezni.

Az úszás előnyei a fogyókúrában is számottevők

Az úszással óránként akár 700 kalóriát is el lehet égetni, így nem is csoda, ha úszás után éhesebbek vagyunk. Pont emiatt a tény miatt azt gondolhatjuk, hogy úszással lehetetlen fogyni, hiszen a vízből kiszállva farkaséhesek vagyunk, illetve maga a telítettség-érzet is később következik be, mint általában.

Ez azonban nincs így, a fogyás és az úszás ugyanis nagyon jó barátok. Alig akad még egy olyan sport, amivel egy óra alatt ilyen mennyiségű kalóriát lehet elégetni!

Annak érdekében, hogy beinduljon a fogyás folyamata, hetente többször, akár 3 alkalommal is érdemes meglátogatni az uszodát, és minimálisan 45-60 percet úszással tölteni.

Érdekesség, hogy a víz hőmérséklete is befolyásolja az úszás hatékonyságát, illetve a kalóriaégetés gyorsaságát. A víznek legalább 26 Celsius fokosnak kell lennie: meleg vízben ugyanis sokkal könnyebben kifáradunk, mint a hidegben, így a mozgáshoz is nagyobb erőkifejtés szükségeltetik a részünkről. A hideg vízben a testünk ugyanis szükségét érzi a zsírok elraktározásának: így védekezik a zord körülmények ellen.

Az úszás hatásai a különféle betegségek vonatkozásában

Nemcsak az elhízás ellen nyújt nagy segítséget, hanem számtalan betegség kezelésében is sikereket lehet elérni

Mivel úszás közben nem hat erő a csontokra, így akár csontritkulás esetén is végezhető. Az ízületi betegségek megléte mellett sokszor az úszás jelenti az egyetlen optimális mozgásformát, a vízben ugyanis a testtömegünk nem terheli meg az ízületeket, így az izmainkat fájdalommentesen edzhetjük.

Nem lehet eléggé korán kezdeni

Már óvodás korban el lehet kezdeni az oktatást, mert roppant hasznos lesz az úszás a gyermek fejlődésében. Az ismétlődő mozdulatoknak köszönhetően, sokkal rugalmasabbak leszünk, különösen a váll, csípő és térd környékén.

Itt csekélynek mondható a sportsérülések kialakulása. A gyerekkorban elkezdett úszásoktatással a hátgerincferdülés és a helytelen testtartás kialakulásának esélye is nagymértékben csökkenthető.

Az úszás hatásai: fiatalodhatunk a medencében?

Az Indiana Egyetem munkatársai profi úszók paramétereit vették górcső alá és hasonlították össze az azonos korban lévő, nem sportoló személyek paramétereivel.

A vizsgált területek többek között a résztvevők vérnyomására, koleszterinszintjére, általános erőnlétére terjedtek ki. Az eredmény megdöbbentő volt: az úszók szervezete évekkel fiatalabbnak mutatkozott a nem úszók szervezetéhez képest!

S bár itt profi sportembereket vettek górcső alá, de kétségtelen, hogy nem profiként, viszont rendszeresen úszva a saját szervezetünk is fittebb, fiatalosabb kondícióban tartható.

Megéri felnőttként belekezdeni?

Az úszás hatásairól csak szuperlatívuszokban beszélhetünk: jótékonyan befolyásolja a szervezet egészét, segít a fogyásban és alakformálásban (hiszen tónusossá tesz a testet), meglévő betegségek esetén is rendszeresen űzhető, emellett pedig hatékonyan oldja a stresszt.

Arra a kérdésre, miszerint kiknek ajánlott ezzel a sporttággal közelebbről is megismerkednie, a válasz egyszerű: mindenkinek!

Gyerekkorban az ajánlott alsó határ az edzés elkezdésére a 4-6 év – felső határ nem létezik. Ha tehát az egészséges életmód jegyében a hajlékonyságunkat, az állóképességünket, valamint az izomzatunkat fejlesztenénk, s mindezt úgy, hogy közben nem terheljük az ízületeinket, az úszásnál keresve sem találnánk ideálisabb sportot.

Forrás