A boldog párkapcsolat titka
Egy hosszú távú, jól működő kapcsolat alapja nem csupán a szerelem, hanem az is, hogy alapvetően kedveljük egymást. Az egymás iránti tisztelet és a pozitív érzések meghatározóak a kapcsolat tartóssága és boldogsága szempontjából. Ha a partnerünk mellett az idő nagy részében – mondjuk hat órából ötben – nem érezzük magunkat nyugodtnak és kiegyensúlyozottnak, akkor valószínű, hogy a kapcsolatunk nem lesz tartós vagy boldog.
John Gottman, a kapcsolati dinamikák neves kutatója, aki matematikai alapokra helyezte pszichológiai kutatásait, arra a következtetésre jutott, hogy a sikeres kapcsolatokban a pozitív impulzusoknak jelentős túlsúlyban kell lenniük a negatívakkal szemben. Szerinte a pozitív és negatív impulzusok arányának legalább 5:1-nek kell lennie ahhoz, hogy egy kapcsolat boldog és fenntartható legyen.
Természetesen minden kapcsolatban előfordulnak negatív impulzusok, de ha állandóan azt érezzük, hogy a partnerünk idegesít, nem figyel ránk, vagy egyenesen bosszant, akkor ez a kapcsolat érzelmileg már nem kielégítő. Ilyen helyzetben bármi összetarthat egy házasságot, de valószínűleg mindkét fél jobban járna, ha külön folytatnák az életüket, hiszen a folyamatos feszültség és házi viszályok felemésztenek mindenkit.
Fontos lenne időben felismerni, mikor indulunk el a lejtőn, mikor kezdünk elbeszélni egymás mellett, és mikor válik sporttá egymás gyengeségeinek kipécézése. Az 5:1-es arány jó indikátora lehet annak, hogy mennyire van egyensúlyban a kapcsolatunk. Ha belegondolunk, hogy mennyi pozitív és negatív impulzust adunk és kapunk naponta a partnerünktől, könnyen képet kaphatunk kapcsolatunk minőségéről.
Ez a dinamika nemcsak a párkapcsolatokra igaz, hanem a család többi tagjára is. A velünk élő gyerekekkel való kapcsolatunk is hatással van a párkapcsolati harmóniára. Nem árt odafigyelni arra, hogy ne essünk túlzásba a negatív üzenetek sugárzásával, mert ennek hatása visszahat ránk is.
Gottman szerint a kapcsolatok energiarendszerek, ahol minden mindennel összefügg. Amikor nem megértésre törekszünk, hanem arra, hogy legyőzzük a másikat egy vitában, a konfliktusok elkerülhetetlenül eszkalálódnak. Ha nem sikerül érvekkel győzni, akkor más módokon támadunk vissza – passzivitással, elhallgatással, gyengédség vagy szex megtagadásával, ami tovább rontja a kapcsolatot.
Végül, ha egy kapcsolatban nem az a természetes, hogy ha a partnerünk szenved, azonnal támogatjuk őt, akkor komolyan el kell gondolkodnunk azon, mi is történt a kapcsolatunkban. A szerelmesek ösztönösen így reagálnak egymás bánatára, de ahogy a szerelem múlik, ezt a reflexet könnyen elfelejthetjük. Ha sikerül emlékezni arra, hogy a sok pozitív impulzus és a másik támogatása mennyire fontos, akkor valószínűleg boldogabbak leszünk.
Ez is érdekelhet! - 9 jel, hogy megtaláltad a nagy Ő-t