A 80/20 -as szerelmi szabály
2022-08-31  /  Szerző:   /   Egyéb, Szerelem

 Ki ne hallott volna már a Pareto-elvről, másnéven a 80/20-as szabályról, amely kimondja, hogy számos jelenség esetén a következmények 80%-a az okok mindössze 20%-ára vezethető vissza.

Ki hinné, hogy ez az elv sikerrel alkalmazható a párkapcsolatok területén is? Holott több megközelítés is létezik a módszer működésére, amely közül most 2-őt az alábbiakban részletesen is bemutatunk.

1. megközelítés:

Vannak emberek, akik ezt a 80/20-as szabályt a partnerükre vetítik ki, méghozzá olyan formában, hogy utóbbiak mennyiben képesek megfelelni az előbbiek igényeinek. A fenti elv szerint ezek a partnerek 80%-ban teljesítik az elvárásokat, a fennmaradó 20%-ot pedig az olyan jellemzőik alkotják, amelyek nem annyira tetszenek a párjuknak, vagy nincs rá igényük.
De egy párkapcsolatban az adok és a kapok egyensúlya létfontosságú. Így amikor valamiért csalódsz a párodban, vagy egy tettével kihoz a sodrodból, azt tedd be a 20% kalap alá, és emlékeztesd magad a másik 80%-ra, amely csupa jó dolgot takar. Ezzel a hozzáállással egy sokkal egészségesebb és boldogabb párkapcsolatot alapozhatsz meg.

Ez is érdekelhet! - 5 alapvető szabály, amelyet be kellene tartanod minden kapcsolatodban

2. megközelítés:

A másik nézet szerint ezt a 80/20-ast szabályt inkább önmagunkra kell alkalmazzuk, és nem a párunkra kivetíteni. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy az időd és energiád 80%-át a partneredre, és a kapcsolatotok működtetésére, megerősítésére kell fordítanod, a maradék 20%-ot pedig a saját önfejlődésedre, és egyéni céljaid elérésére.
Ezzel minden tőled telhetőt megadsz a párodnak, mégis marad erőd és energiád az olyan dolgokra is, amelyeket eddig esetleg a kapcsolatod miatt hanyagoltál. Újra eljársz edzésre, jut időd kávézni a barátaiddal, vagy csak elolvasni egy könyvet a magad örömére. Bármi legyen is számodra fontos, ami boldoggá tesz, marad rá elég időd. Ha pedig Te a saját bőrödben jól érzed magad, akkor a párkapcsolatod is kiegyensúlyozottabb lesz.

Az, hogy Te melyik megközelítéssel tudsz azonosulni, és miként alkalmazod a szabályt, az már csak rajtad múlik. De egy próbát bármelyik megér!