8 dolog, amit soha ne tegyél egy veszekedés után
Egy párkapcsolatban természetes dolog, ha néha előfordulnak viták és kisebb összezördülések. Nem vagytok egyformák, ezért bizonyos dolgokban eltérhet a véleményetek.Vérmérséklettől függően sajnos a vita hevében sokszor olyan dolgokat vágtok egymás fejéhez, amit utólag megbántok, ráadásul az sem mindegy, hogy a veszekedés elcsendesedése után, hogyan viselkedtek a másikkal. A helytelen nonverbális kommunikáció ugyanis akár újra fellobbanhatja a vita lángját, és tönkreteheti a kapcsolatot.
Összegyűjtöttünk ezért 8 olyan viselkedés mintát, amit jobb ha nem követsz el egy veszekedés után, függetlenül attól, hogy mi lett a vita kimenetele.
1. Ne kerüld a párod
Teljesen rendben van, ha egy vita után időre, és szabad térre van szükséged, amíg átgondolod a dolgokat. De ha folyamatosan lerázod a partnered, vagy egyenesen kerülöd, akkor azt fogja hinni, hogy bünteted. Ezzel csak azt éred el, hogy a jövőben már inkább meg sem próbál nyíltan beszélni az érzéseiről. A veszekedés után inkább kérd meg, hogy adjon neked időt, amíg lenyugszol, és ha szükséges, akkor később újra megpróbálhattok beszélni a problémáról.
2. Ne emlegesd fel, hogy mit vágott a fejedhez a vita hevében
Bármit is mondott a partnered a veszekedés során, azt ne hozd újra elő. Inkább add a tudtára, hogy ezek a szavak nagyon bántanak, és szomorúvá tesznek. Ha még a következő nap is eszedbe jutnak, akkor próbálj meg egy kis friss levegőt szívni, és gondolkodni, ahelyett hogy ismét előhoznád. Ha ugyanis túl hamar újra vitába kezdtek ugyanazon témában, akkor egy ördögi körbe keveredtek anélkül, hogy megoldást hozna.
3. Ne intézd el egy „Sajnálom”-mal
Ha látod, hogy a párod még nem tudta túltenni magát a vitán, és a problémán, akkor ne csak annyit mondj, hogy „Sajnálom”. Helyette inkább beszélj neki arról, hogy a jövőben mit fogsz másképp csinálni, hogy ne kövesd el újra ugyanazt a hibát.
4. Ne keress indokokat arra, miért vitázol megint
Rengeteg dolog miatt lehetsz frusztrált, de egy rosszul sikerült munkanap, egy fejfájás, vagy egy ébren töltött éjszaka nem ok arra, hogy veszekedj, és a pároddal szemben sem fair. Legközelebb, ha ideges vagy a munkád miatt, egy üzenetben meséld el neki a problémád, még mielőtt hazaérsz, így tudni fogja, hogy a rossz a kedved, és zaklatott vagy. Ezzel megadod neki az esélyt, hogy türelmesebben közeledjen hozzád, amikor találkoztok, így pedig elkerülhető egy újabb vita is.
5. Ne hagyd faképnél, amikor már hajlana a megegyezésre
Ha csak pár perc telt el a vita óta, akkor hagyj időt a párodnak is, hogy átgondolja a dolgokat. Ha néhány nap múlva felhozza újra a témát, akkor légy nyitott a közös megoldáskeresésre, és ne fordíts neki hátat. Ha észreveszed magadon, hogy mégis ezt teszed, akkor azonnal kérj bocsánatot, és hallgasd meg, amit mondani szeretne.
6. Ne a probléma okára koncentrálj
Vita után a legjobb, amit tehetsz, ha a probléma megoldására fókuszálsz. Ha például a párod elfelejt pénzt hozni egy olyan rendezvényre, ahol nem lehet kártyával fizetni, akkor egyszerűbb, ha keresel gyorsan egy automatát, és veszel ki pénzt, így felhőtlenül élvezhetitek a közös programot, ahelyett, hogy vitába kezdenél a feledékenysége miatt, és egész este az ügyön rágódnál. Természetesen, ha ugyanaz a probléma újra és újra előfordul, akkor érdemes kedves szavakkal kifejezned az aggodalmadat, és közösen keresni hosszú távú megoldást.
7. Ne mond, hogy „Nem úgy gondoltam…”
Ha egy veszekedés végén elhangzik ez a félmondat, akkor az sajnos újra felkorbácsolhatja a kedélyeket. Ezzel lényegében visszatértek a problémához, és a múlthoz, ahelyett, hogy a megoldáson törnétek a fejeteket. Ha a párod mondja Neked ezt, akkor egyszerűen válaszold neki a következőt: „Nem úgy gondoltad, de az eredménye mégis az, hogy rosszul érzem magam. Kérlek, a jövőben csináld …”
8. Ne kell szakítani, csak mert vitáztatok
Azok a párok, akik inkább kihátrálnak egy konfliktusból, vita helyett csak legyintenek, és szőnyeg alá söprik a problémákat, valószínűleg már lemondtak a közös jövőjükről. Ezzel szemben egy esetleges vita, vagy veszekedés csak arra utal, hogy mindkét fél dolgozik a kapcsolaton, és fontosnak tartja, hogy hosszú távon működjön.
Olvasd el korábbi cikkünket is, amelyből megtudhatod, hogyan állítsd helyre a párkapcsolatodat egy komoly vita után.